Tradicionalni slovenski zajtrk

Že enajsto leto zapored, na tretji petek v novembru, obeležujemo dan slovenske hrane in spremljajoči dogodek Tradicionalni slovenski zajtrk.

Otroke v našem vrtcu seznanjamo o pomenu zajtrka, pomenu in prednostih lokalno pridelanih živil oziroma živil, ki so pridelana oziroma predelana v Sloveniji, pomenu kmetijstva in čebelarstva ter njunem vplivu na okolje in o pravilnem ravnanju z odpadki. Pomembno je tudi ozaveščanje o pomenu zdravega načina življenja, vključno z gibanjem in športnimi aktivnostmi.

Spodaj je predlagan nabor devetih jedilnikov, ki se tradicionalno uporabljajo v slovenskem prostoru. Med drugim je upoštevana jesenska sezona, lokalna pridelava živil in preprostost izvedbe. Predlagano sadje in zelenjavo je možno nadomeščati z drugimi vrstami sezonskega sadja in zelenjave.

Predloge so pripravili na Inštitutu za varovanje zdravja RS.

  1. črn kruh, maslo, med, jabolko, mleko
  2. ajdov kruh, med, kislo mleko ali navadni jogurt, jabolko, nesladkan čaj
  3. ovsen kruh, skuta, korenček, nesladkan čaj
  4. prosena mlečna kaša s suhimi slivami in medom, hruška, nesladkan čaj
  5. mlečni zdrob z rozinami, hruška, nesladkan čaj
  6. polnozrnat kruh, maslo, marmelada, kaki, nesladkan čaj
  7. polbel kruh, umešano jajce, kisla kumarica, nesladkan čaj
  8. polenta z mlekom, slive ali kaki
  9. ovseni kosmiči na mleku z mletimi lešniki, narezano sezonsko sadje, voda

Morda vam bo všeč tudi...

Dostopnost